Haberler

Dev projeler yabancı yatırımcının ilgisini çekiyor

“Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu” GYODER, 2015 yılının son Yönetim Kurulu Toplantısını gerçekleştirdi.2015 yılının gayrimenkul sektörü açısından değerlendirildiği toplantıda, 2016 yılı için öngörüler de gündemdeydi.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinin başında gelen gayrimenkul sektörünün tüm segmentlerini aynı çatı altında bir araya getirerek, sektörün temsilcisi ve öncü kurumu olmak misyonuyla çalışmalarını sürdüren GYODER, Yönetim Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdi. GYODER Başkanı Aziz Torun başkanlığında toplanan Yönetim Kurulu,2015 yılını sektör açısından değerlendirdi. Toplantıda, 2015 yılında bir duraksama endişesi yaşanmasına rağmen gayrimenkul sektörünün
 
GYODER, Gayrimenkul Sektörünü Hem İç Hem Uluslararası Platformda Temsil Ediyor.

GYODER İcra Kurulu da 2016'ya ilişkin temennilerini; diğer sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, 300'e yakın üyesi ile Türkiye geneli ve uluslararası arenada sektörü temsil eden geniş bir işbirliği platformu olarak gayrimenkul sektörünün hem iç hem uluslararası platformda önemli organizasyonlarda temsil ederek doğru bilgiyi bireysel ve kurumsal yatırımcıya aktarmak olarak dile getirdi.

Kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanması ve yeni yerleşim merkezlerinin oluşturuluyor olması ile 2016 yılında da gayrimenkul sektörünün genel ekonomiye uygun olarak %5-6 büyüyeceği ve öncü firmalar ile gerçekleştirilen marka projelerin, 2016 yılı trendlerini  belirleyerek sektörel büyümenin ivme kazanması konusunda etkin rol oynayacağı görüşü paylaşıldı. Ülke ekonomisindeki olumlu değişiklikler ve global ekonominin de aynı şekilde hareket etmesinin Türkiye’ye uluslararası yatırımcılar açısından tercih edilebilir kıldığı, 2016 yılının özellikle kurumsal uluslararası yatırımcılar açsından Türkiye'nin tekrar radara alınacağı bir dönem olacağı ifade edildi.

Ayrıca, 3. Boğaz Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Finans Merkezi, Galataport, Haliçport gibi mega projelerin yanı sıra kentsel dönüşüm çalışmalarının inşaat ve gayrimenkul sektörüne ivme kazandırdığı, bu durumun da yabancı yatırımcı ilgisini arttırdığı belirtildi.